Počátky technologie geobuněk se datují do 70tých let minulého století. Počáteční pokusy pro ověření funkčnosti myšlenky geobuněčného systému pro zadržování půdy se prováděly z různých materiálů, například z tuhého voskovaného papíru, nařezaných plastových drenážních trubek spojených sponkami, tenkého papíru ve tvaru šestiúhelníku polepeného hliníkem, recyklovaných materiálů s nízkou a střední hustotou, čistého polyetylénu bez UV stabilizace nebo čtvercových buněk podobajících se starým oddělovačům z krabic od vajec. Bylo zjištěno, že umístění tenkého geobuňkového hrazení vyplněného zrnitým materiálem poskytne značně větší únosnost než do té doby používané jiné technologie.
Koncem 70. let 20. století se vývojem geobuněk soustavně zabývala inženýrská organizace americké armády. Výsledkem vývoje byl zádržný systém tvaru voštiny, který vykazoval dobrou nosnost při velkém zatížení vozidly.
V té době byla také vyvinuta metoda svařování polyetylénových pásů do buněčné struktury, čímž se vyřešila i problematika rychlé a levné výroby. Vyvinutý systém byl používán armádou zejména pro výstavbu vozovek.
Technologie se dále rozvíjela a zlepšovala a postupně si našla cestu i v civilním sektoru. Rozšiřoval se také seznam aplikací, pro které bylyo možné geobuňky použít. Kromě využití v komunikacích se dnes geobuněk využívá pro výstavbu opěrných zdí nebo pro protierozní ochranu svahů.
Geobuňky jsou mimořádně vhodné do písečných oblastí, kde jsou v prostředí sypkých písků nejrychlejší metodou pro vybudování sjízdných komunikací.
Dnes se geobuňky masivně rozšířily a používají se na celém světě pro stabilizaci půdy, zvýšení únosnosti podloží, stabilizaci svahů, ochranu koryt anebo výstavbu opěrných zdí.
Běžně naleznete několik definicí, co jsou to vlastně geobuňky (anglicky „geocells“). Přesnou technickou definici najdeme v normě ČSN EN ISO 10318, která definuje geobuňky jako
Geobuňky jsou trojrozměrné propustné polymerní (syntetickou nebo přírodní) struktury ve tvaru včelího plástu nebo podobné buněčné struktury, vyrobené spojením pásků geosyntetik.
Další z definic, se kterými se můžete setkat je, že geobuňky jsou: "Roztažitelné buňkové systémy vyrobené z vysokohustotního polyethylenu, které slouží jako protierozní ochrana svahů a konstrukční základ."
Jiná definice charakterizuje systém geobuněk jako "soustavu na povrchu vzorovaných pásů", které jsou "spojeny do série souběžnými průvarovými sváry kolmými na podélnou osu."
Nám v tuto chvíli stačí vědět, že se jedná o lehký prostorový buňkový systém vyplňovaný zásypem (zeminou, štěrkem apod.), který se používá v celé řadě stavebních i zahradních realizací. Například pokud potřebujete stabilizovat svahy za domem, břehy říčního koryta nebo zpevnit parkovací plochu.
Vzhled geobuněk a jejich vlastnosti závisí na tom, z čeho jsou vyrobeny a jakým způsobem jsou jednotlivé pásy spojovány.
Téměř výhradně se geobuňky používané ve stavebnictví vyrábějí ze syntetických materiálů, zejména z vysokohustotního polyethylenu. Podle způsobu použití a požadavků investora jsou používané geobuňky perforované nebo bez perforace.
Geobuňky jsou s ohledem na svoje vlastnosti využívány zejména pro zpevnění komunikací nebo k ochraně proti erozi svahů, a to nejen stavebnictví, ale také na zahradách a u rodinných domů. Jaké je jejich konkrétní použití a jakým způsobem je aplikovat?
Na použití geobuněk zejména ve stavebnictví jsou kladeny vysoké nároky a jejich výrobci musí podobně jako u jiných výrobků prokazovat jejich vlastnosti pomocí nejrůznějších zkoušek.
Jednotlivé vlastnosti, označované jako technické specifikace, potom slouží projektantům i stavitelům k výběru vhodné geobuňky pro zamýšlené použití.
Žádný dotaz nebyl nalezen. Zeptejte se jako první.