Geobuňky se používají zejména v následujících oblastech použití:
Nejčastěji nacházejí geobuňky využití pro stabilizaci a zpevnění podkladních vrstev silničních komunikací, lesních cest nebo chodníků.
Princip použití je jednoduchý. Geobuňky se roztáhnou do požadovaného tvaru (pás dané šířky a délky) a po ukotvení k zemině se vyplní nejčastěji kamenivem, popř. pískem nebo zeminou. Tím omezí pohyb výplňového materiálu, čímž dojde ke zvýšení únosnosti vozovky.
Na svazích se geobuňky využívají jako trvalé protierozní řešení, tzn. chrání svah např. před erozními účinky dešťové vody. Podobně se využívají na svazích řečiště, kde redukují působení vodní eroze.
Geobuňky nachází využití také v opěrných konstrukcích pro stabilizaci velmi strmých svahů (jedná se o náročnější stavební aplikace, pro které se v mnoha případech neobejdou bez posouzení specializovanými pracovníky). U této aplikace se ale mnohem častěji, než geobuňky používají výztužné geomříže.
I při výstavbě zelených střech je možné použít geobuňky pro zabránění sesunutí vrstev zeminy, podobně jako je tomu při použití na klasických svazích nebo na březích vodních toků. Na takto zajištěnou zeminu se pokládají rozchodníkové koberce, příp. je možné přímo do jednotlivých buněk sázet vybrané rostliny. Důležité je správné zakotvení geobuněk tak, aby na střeše držely a současně nedošlo k narušení vodotěsnosti střechy.
Žádný dotaz nebyl nalezen. Zeptejte se jako první.