Jak už jsme zmínili, geobuňky se vyrábějí z navzájem propojených (svařených) pásů. Nejčastěji se jedná o pásy z vysokohustotní polyethylenové fólie nařezané na požadovanou šířku. Pokud se vyrábí geobuňky s děrovanou stěnou, do jednotlivých pásů se provede perforace a následně se k sobě v daném rastru spojují ultrazvukovým svařováním.
Tím vznikají jednotlivé druhy geobuněk, které se navzájem liší zejména tloušťkou svařovaných pásů, šířkou svařovaných pásů (výškou finálního výrobku) a vzdáleností svarů, které určují velikost a počet buněk na 1 m2.
Tloušťka pásů se pohybuje obvykle kolem 1,2 mm. Výška geobuněk používaných v silničním stavitelství potom od 50 do 200 mm. Na stavbu se geobuňky dodávají ve složeném stavu. Rozměry sekcí geobuněk po rozložení se liší a závisí jednak na možnostech výrobním zařízení, ale také na jeho nastavení.
Podrobnější údaje o jednotlivých způsobech výroby a další zajímavosti lze také nalézt v anglickém jazyce na stránkách Mezinárodní geosyntetické společnosti. Pro kvalifikovanou pomoc s výběrem nejvhodnějších geobuněk je dobré se obrátit na odbornou firmu.
Nejběžnější výrobní surovinou geobuněk je vysokohustotní polyetylén, který nejlépe splňuje technické požadavky na dobrou zpracovatelnost (zejména svařitelnost), životnost a samozřejmě i na cenu. Polyetylén je možné pro dosažení lepších mechanických vlastností upravovat přidáním přísad, které však zvyšují cenu konečného výrobku a proto se používají jen v odůvodněných případech.
Kromě pásů polymeru, zejména tedy polyetylénu lze dnes najít i geobuňky vyráběné svařováním pásů silných netkaných geotextilií. Tyto výrobky jsou vzhledem k malé pevnosti stěn při zasypávání geobuněk během instalace spíše pro jednodušší aplikace např. v zahradách. Pro trvalá řešení je lépe sáhnout po kvalitnější geobuňce z HDPE.
Žádný dotaz nebyl nalezen. Zeptejte se jako první.